Proč je laoská káva nejlepší? Roste mezi vodopády.

Divoká džungle s pohádkovými vodopády. Rázovité vesničky s domy na kůlech. Kávovníkové plantáže ukryté v tropickém lese. Takové je Bolaven Plateau v jižním Laosu. Místo, kde se pěstuje ta nejlepší káva.

Bolaven Plateau je náhorní plošina s nadmořskou výškou okolo 1000m. Tropická džungle protkaná množstvím řek a potoků. Nespočet nádherných vodopádů dotváří iluzi tropického ráje. Tady se prý pěstuje nejlepší káva na světě.

To místo jsme objevovali společně s Karen a Magí. Holky z Kanady se po škole vydaly poznávat svět. Nějaký čas učily angličtinu v Číně. Dobře placená práce jim umožnila v Asii zůstat další rok a půl. Užívaly si prázdniny plné cestování. Potkali jsme se v Pakse, metropoli jižního Laosu. Hned jsme si rozuměli. Byli jsme naladěni na stejné objevitelské vlně. Generační rozdíl nehrál žádnou roli.

První zastávkou byly vodopády Tad Fane. Dva proudy padající vody mizí ve stometrové propasti. Na dno není vidět. Voda, řítící se dolů, se pohybuje jakoby ve zpomaleném filmu. Vodopády působí vskutku impozantně.

Pokračovali jsme do malé kávové plantáže. Zdejší rodinné farmy mají průměrnou rozlohu pouze 3 hektary. Využívají tradiční způsob pěstování kávy. Říká se mu „stinná zahrada.“ Kávovníky jsou vysazeny přímo v tropickém lese. Vyšší stromy je chrání před sluncem i mrazem. Mrazy tu nejsou obvyklé, vzhledem k nadmořské výšce se ale občas objeví. Kořeny okolních stromů také zadržují vodu. Udržují přirozenou přírodní rovnováhu. Odpad z tropického lesa je výborným organickým hnojivem. Žádná chemie není potřeba. Kromě kávy se v takových plantážích pěstují i jiné plodiny nebo koření.

Pro vesničany to není cesta ke zbohatnutí. Káva pěstovaná tímto tradičním způsobem má nízký výnos v porovnání s průmyslovými plantážemi. Dává jim však jistotu přežití s minimálním rizikem ztráty. Prvotní investice navíc není vysoká. Jde o typický příklad trvale udržitelného zemědělství, které nenarušuje křehký ekosystém tropického pralesa.

Velké otevřené plantáže jsou na Bolaven Plateau také. Dávají vyšší výnos. Občas ale celá úroda zmrzne. Půda pod takovými plantážemi rychle vysychá a vyčerpává se. Riziko neúspěchu je větší.

Nadmořská výška s chladnějším podnebím a organický způsob pěstování dává zdejší kávě skvělou chuť a výrazné aroma. Rodinné farmy jsou sdruženy ve společnosti CPC (coffee producers cooperation). Ta zajišťuje hromadné zpracování, laboratorní testy, balení i prodej za cenu, odpovídající kvalitě. Většina produkce míří na vývoz. Místní tvrdí, že jejich káva je nejlepší na světě.

Usedli jme ke stolku ve stinném přístřešku. Káva byla úžasná. Voňavá, výrazná a lahodně-intenzivní. Těžko to popsat. Nevím, jak se po téhle zkušenosti budu vracet k tomu, co denně piju v práci. Ochutnali jsme také zdejší červený a zelený čaj. Něco na té BIO kvalitě opravdu je.

Po výborné kávě jsme zamířili do vesničky. Tradiční dřevěné domy stojí na vysokých kůlech. Mezi nimi se prohánějí psi, kočky, prasata, drůbež a děti. Pokud zrovna nehrají fotbal na hřišti před školou. Jinak tu čas běží spíše líně a spokojeně.

Bolaven Plateau je možné objevovat několik dní, pokud nespěcháte. Nejlepší je půjčit si skútr a přespávat v jednoduchých hotýlcích nebo chatičkách. Kochat se nádherou zdejších vodopádů, tropickou přírodou i úsměvy místních lidí. Samozřejmě také skvělou kávou. Máte-li štěstí, můžete potkat i slony.

Bolaven Plateau galerie