Indonéský Malang je druhým největším městem východní Jávy. Jodipan, malá čtvrť barevných domečků u řeky, leží přímo v centru. Špinavý a páchnoucí slum se proměnil v místo, které žádný návštěvník města nemůže minout. Jak je to možné?
Jodipan byl kdysi odpudivým slumem. Polorozpadlé domy po obou stranách řeky. Břehy plné špíny a odpadků. Katastrofální hygienické podmínky.
Vystěhovat, zbořit. Takový byl verdikt úřadů. Všechno změnil nápad studentů místní univerzity.
V rámci studijního projektu přišli s návrhem přeměnit stávající slum v turisticky atraktivní místo. Inspirací jim byl podobný slum v brazilském Riu.
Projekt měl 3 jednoduché fáze. Úklid, malování a osvětu. Naučit místní obyvatele se o svoje prostředí starat bylo klíčové. Zdá se, že se to povedlo.
Místní firma dodala 3 tuny barev. Vojáci, studenti i přizvaní umělci započali velkolepé dílo. Nevzhledné domky a uličky proměnili v barevnou oázu. Některé stěny jsou vyzdobeny 3D malbami. Nechybí populární motivy pro instagramové fotky. Byly vybudovány záchodky pro návštěvníky i místní. Instalovaly se odpadkové koše. Otevřely se stánky se suvenýry a občerstvením. Později se podařilo slumy na obou stranách řeky propojit mostem se skleněnou podlahou.
Místní zde vybírají symbolické vstupné. V přepočtu asi 4,50Kč. Zajišťují úklid, obsluhují stánky. Na jednom ze břehů dostanete místo vstupenky drobnou cetku nebo přívěšek.
Nevzhledný slum se proměnil v místo, které musí každý návštěvník města vidět.
Proběhnul jsem všechna zákoutí obou slumů. Užil si barevných uliček i dětských úsměvů: „Ne, ne! My se rozhodně nebudeme fotit….sýýýýr :-)“
Ale ani já jsem neuniknul pozornosti místních turistů, toužících po fotce s exotickým cizincem.
A jak je to s těmi milionáři? V Indonésii je milionářem prakticky každý. 1000 indonéských rupií je totiž přibližně 1,50 Kč. Obyvatelé slumu na přívalu turistů rozhodně závratně nezbohatnou.
Podstatné je, že se naučili o svůj domov starat.
PS: Pokud by vám barevný slum nestačil, můžete navštívit modrý Šmoulov na druhé straně mostu.